Irak, Mısır ve Ürdün, Ortadoğu krizini görüştü

2019-08-05 11:11:49 CRI

Irak, Mısır ve Ürdün dışişleri bakanları dün, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi ve Ortadoğu bölgesindeki gerginliğin azaltılması gibi konuları görüştü.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından aynı gün yapılan açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali El Hakim ile Mısırlı mevkidaşı Sameh Şükri ve Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi'nin dün Bağdat'ta bir araya geldiği belirtildi.

Bakanlar toplantıda, Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi, teröre darbe indirilmesi, ticari işbirliğinin güçlendirilmesi ve Irak'taki yeniden yapılanma çalışmalarına destek verilmesi gibi konuları ele aldı.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali El Hakim toplantıdan sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, tarafların Arap dünyası ile Ortadoğu bölgesine ilişkin siyaset, ekonomi, ticaret ve güvenlik işbirliği sorunlarını görüştüğünü söyledi.

İran-ABD gerginliğine değinen Hakim, krizin barışçıl yolla çözülerek, gerginliğin tırmanmasından kaçınılmasını temenni ettiklerini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri ise, ülkesinin de ABD ile İran arasındaki krizin barışçıl yolla çözülmesi ve bölgedeki gerginliğin yumuşatılmasında ısrar ettiğini kaydetti.

Şükri, üç ülke arasında bütün kademeleri kapsayan bir toplantı mekanizması kurularak, işbirliği ve eşgüdümün güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi de, Ortadoğu'daki herhangi bir krizin bölgedeki bütün ülkelerin bedel ödemesine yol açacağına işaret etti. Safadi, üç tarafın da krizin ortak çabalarla çözülmesini umduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor