Hong Kong'da şiddet tırmanıyor: 44 kişi gözaltına alındı

2019-08-05 10:48:25 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, protestocuların şiddet eylemlerinin giderek tırmandığı ve 44 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamaya göre, radikal protestocular son iki gün boyunca birçok yeri kundakladı, karakola tuğla gibi sert cisimler fırlattı ve polise kimyasal maddeyle saldırdı.

Şiddet eylemlerinin gittikçe tırmandığı kaydedilen açıklamada, 44 kişinin yasadışı gösteri düzenlemek ve suç aleti bulundurmak nedenleriyle gözaltına alındığı ifade edildi.

Polisin, sivillerin fikirlerini ifade etme ve gösteri yapma hakkına her zaman saygı gösterdiğine işaret edilen açıklamada, protestocuların yasadışı girişimleri dolayısıyla şiddetin son günlerde sürekli tırmandığı ve kontrol dışına çıkmaya başladığı vurgulandı.

Açıklamada, emniyetin asayişi koruma konusunda kararlı olduğu ve hiçbir şiddet girişimine göz yummayacağı yinelendi.

Öte yandan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti'nden dün akşam yapılan açıklamada ise, bazı protestocuların aynı gün Tseung Kwan O Polis Karakolu ile kentin batı bölgesinde bariyer kurduğu aktarıldı. Açıklamada, yine aynı gün akşam saatlerinde çok sayıda protestocunun Causeway Bay bölgesinde toplanıp, Cross Harbour Tüneli'nin giriş-çıkışını kapattığı, polis araçları ile trafik ışıklarına zarar verdiği, polislere saldırdığı ve bazı yerleri kundakladığı belirtildi.

Açıklamada, “Bugün yaşanan ciddi durumlar, şiddet olayları ile yasadışı protestoların yayılarak, Hong Kong'u son derece tehlikeli bir yere sürüklediğini kanıtladı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti bu durumu şiddetle kınıyor.” ifadesine yer verildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor