Washington'a gönderilen açık mektuba destek çoğalıyor

2019-08-05 10:30:05 CRI

ABD'nin çeşitli çevrelerinden Çin ile yaşanan gerginlik dolayısıyla ABD Başkanı ve Kongre'ye gönderilen açık mektuba kısa süre önce eski başkan yardımcılarından Walter F. Mondale de imza attı. Böylece mektuba imza atanların sayısı 180'i aştı.

“Çin düşman değil” başlıklı mektupta, ABD yönetiminin son zamanlardaki birçok girişiminin ABD-Çin ilişkilerinin hızlı şekilde kötüleşmesine neden olduğuna dikkat çekildi. Mektupta, ABD-Çin ilişkilerinde gerginliğin tırmanmasının ABD ile dünyanın çıkarlarına uymadığı ve bu durumdan derin kaygı duyulduğu belirtildi.

Washington Post gazetesinde 3 Temmuz'da yayınlanan söz konusu mektupta, ABD'nin Çin'i düşman olarak görmesinin, ABD'nin uluslararası konumunu zedeleyeceği ve diğer ülkelerin ekonomik çıkarlarına zarar vereceği kaydedildi.

Mektupta “ABD'nin karşı çıkması, Çin ekonomisinin sürekli büyümesini, Çinli işletmelerin küresel piyasadaki payının çoğalmasını ve Çin'in uluslararası konularda oynadığı rolün güçlenmesini engelleyemeyecek” ifadesine yer verildi.

Mektupta ayrıca, Çin'in mevcut uluslararası düzeni devirme arayışında bulunmadığına, tam tersine geçen onlarca yıl içinde mevcut uluslararası düzenden yararlandığına ve Çin'in katılımının uluslararası düzenin gelişimi ile iklim değişikliği gibi insanlığın ortak sınamalarının göğüslenmesi için vazgeçilmez olduğuna vurgu yapıldı.

Mektubun sonunda, ABD'nin kendi çıkarlarını koruma yolunun Çin ile diğer ülkeler arasındaki temasları zedelemek ve engellemekten değil, etkili rekabet gücüne yeniden kavuşmak, çok taraflı diplomasiden ve uluslararası örgütler çerçevesindeki işbirliğini sürdürmekten geçtiğinin altı çizildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor