ABD'li çevrelerin ek tarifeye tepkileri sürüyor

2019-08-04 14:19:26

ABD'nin Çin menşeli ürünlere yönelik ek tarife kararı ülkedeki çeşitli çevrelerin tepkisini çekmeye devam ediyor.


Washington, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'den ithal edilen 300 milyar ABD doları değerindeki bazı ürünlere 1 Eylül'den itibaren yüzde 10 oranında ek gümrük tarifesi uygulanacağını bildirdi.


ABD'nin New York Times gibi çok sayıda ana akım medya kuruluşunca yayınlanan haberlerde, Çin'e karşı ticari savaşın yeniden başlatılmasının küresel ticari gerginliği artırabileceği, başlıca borsa endekslerinde ciddi düşüşe yol açabileceği ve yabancı yatırımcıların ekonomik gerileme endişelerine neden olabileceği savunuldu.


CNN'in, Amerikan uzmanlarının analizlerine yer verdiği haberine göre, ABD hükümetinin söz konusu kararı, küresel ekonomiye ciddi hasar getirebilir ve ekonomik gerileme riskini yükseltebilir.


Bloomberg'in haberinde ise Dış İlişkiler Konseyi'nden araştırmacı Edward Alden, ABD hükümetinin Çin'e karşı ticari savaşta yenilgiye uğradığı, buna rağmen Trump yönetiminin yenilgiyi ağırlaştıran uzun vadeli bir strateji hazırladığı değerlendirmesinde bulundu.   


ABD'deki başlıca medya kuruluşlarının haberlerinde ayrıca, ek tarifenin Amerikan iş çevresinde büyük hoşnutsuzluğa yol açtığı kaydedildi.


Apple gibi dünyanın önde gelen Amerikan ileri teknoloji işletmeleri, ek gümrük vergisinin ABD'nin küresel rekabet gücünü zayıflatabileceği ve Amerikan şirketlerin ulusal ekonomiye yaptığı katkının düşebileceği yönündeki görüşlerini defalarca dile getirdi.


ABD'deki bazı uzmanlarla perakende satış firmaları ise perakende mağazalarının kapılarını kapatmak zorunda kalabileceği ve bunun neticesinde büyük işsizlik dalgasının yükselebileceği kanaatinde.


Öte yandan, çok sayıda Amerikan medya kuruluşu, ABD yönetiminin tüm sorumluluğu Çin'e yüklemesini eleştirerek, yeni ek tarifenin Amerikan tüketicilere doğrudan ve gözle görülür zarar getirebileceği uyarısında bulundu.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor