Hong Kong yönetiminden radikal göstericilere sert kınama

2019-08-04 14:16:26

Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti, radikal göstericilerin yasaları çiğneyerek, toplumun huzurunu bozmalarını ve devletin otoritesine meydan okumalarını sert bir dille kınadıklarını açıkladı.


Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminden bugün yapılan açıklamada, bazı radikal göstericilerin, dün Kowloon bölgesinde karakollara saldırı düzenlediği ve saldırılarda çok sayıda polis aracının kundaklandığı belirtildi. Saldırı esnasında Çin'in milli bayrağının kasten tahrip edildiğine dair şüpheler de dile getirildi.


Açıklamada, radikal protestocuların yasaları çiğneyerek, toplumun huzurunu bozan ve devletin otoritesine meydan okuyan eylemlerde bulunmaları sert bir dille kınandı.


Hong Kong polisinin aynı gün yasa dışı protesto ve saldırı düzenledikleri gerekçesiyle 20 radikal göstericiyi gözaltına aldığı da belirtildi.


Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümet sözcüsü, aşırıcı protestocuların şikâyetlerini duyurma şemsiyesi altında yolları ablukaya alma gibi pek çok yasa dışı girişimde bulunduklarına dikkat çekerek, bu eylemlerin ifade özgürlüğü sınırlarını çoktan aştığını, şiddete başvuran göstericilerin yasalar gereğince cezalandırılacağını açıkladı.


Öte yandan, yerel halkın eylemlere tepkisi de sürüyor. Çok sayıda Hong Konglu dün Victoria Parkı'nda toplanarak teması “Umut Dolu Bir Gelecek” olan etkinliğe katıldı.


Etkinlikte, radikal göstericilerin şiddet eylemleri sert bir dille kınanırken, yerel halkın idari bölge yönetimine ve polis makamlarına desteği yinelendi. Tüm Hong Konglulara güzel ve huzurlu bir gelecek için ortak adım atma çağrısı yapıldı. Etkinliğe katılan kişi sayısının 90 bini aştığı tahmin ediliyor.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor