Çin: ‘Bir ülke, iki sistem' uluslararası toplumun çıkarlarına uygun

2019-08-03 15:17:17 CRI

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, “bir ülke, iki sistem”in uluslararası toplumun çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

ABD'nin News Weekly dergisinin dün çıkan sayısında Büyükelçi Cui'nin “Bir Ülke İki Sistem Israrla Uygulanarak Hong Kong'un Refahı ve İstikrarı Korunmalı” başlıklı makalesi yayımlandı.

Cui makalesinde verdiği rakamlarla, Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonra “bir ülke iki sistem” sayesinde istikrarlı şekilde büyüdüğünü ortaya koydu.

Rakamlara göre, Hong Kong'un geçen yılki gayri safi bölge hasılası 360 milyar ABD Doları'na ulaştı, bu endeks 1996 yılına ait değerin iki katı seviyesinde. Bölgede ağırlanan turist sayısı ise 1997 yılında 10,4 milyon iken geçen sene 65 milyonu geçti.

Hong Kong'un uluslararası finans, ticaret ve deniz taşımacılığındaki merkez konumu da korundu. Bölge hâlihazırda sosyal ve ekonomik kalkınma endeksleriyle dünyada ön sıralarda yer alıyor.

Çinli Büyükelçi, son günlerde Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarının, bölgenin yasalarını çiğnediği gibi “bir ülke, iki sistem” ilkesinin kırmızı çizgesini geçtiğini söyledi.

Hong Kong'la ilgili işlerin tamamen Çin'in iç işlerine dâhil olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Cui, Çin'in “bir ülke iki sistem”i uygulama ve bölgenin refahı ve istikrarını koruma yönündeki kararlılığının küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı.

Hong Kong'un kalkınmasının hem Çin'in hem de ABD başta olmak üzere uluslararası toplumun çıkarlarına uygun olduğunu ifade eden Cui, Hong Kong ile ABD adasında ekonomik, ticari ve kültürel temasların yoğunlaşmasını istediklerini vurguladı.

Büyükelçi Cui, Hong Kong'un Amerikalıların ticaret, seyahat ve yaşam hususlarında ilk tercih ettiği yer olmasından memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor