Wang Yi: Çin'e “askerileştirme” etiketi yapıştırılamaz

2019-08-03 15:09:44 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bazı ülkelerin Çin'in Güney Çin Denizi'nde askeri varlığını artırdığı iddialarına verdiği yanıtta “Çin'e ‘askerileştirme' etiketi yapıştırılamaz.” dedi.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta dün düzenlenen Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Wang Yi, Çin'e yönelik Güney Çin Denizi ile ilgili suçlamalara cevap verdi.

Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla Güney Çin Denizi'nde istikrarın sağlandığı ve bölgedeki güvenlik durumunun eskiye göre daha iyi olduğunu söyleyen Wang, Güney Çin Denizi Tarafların Eylem Deklarasyonu'nda belirtilen kurallar çerçevesinde ilgili ülkelerle istişarelerin sürdüğünü belirtti.

Bakan Wang, Çin'in bölgede barış ve istikrarın korunması için büyük çaba gösterirken savunma politikası uyguladığını ve kendi topraklarında savunma tesisleri kurmasının yasal olduğunu ifade etti.

Wang Yi, “O büyük ülke, Çin'i Güney Çin Denizi'nde askeri varlığını artırmakla durmaksızın suçluyor. Ancak bu ülkenin dünyadaki yüzlerce askeri üssünde yüz binlerce askeri bulunuyor. Dünyada ‘askeri varlığını artıran' bir ülke, hangi gerekçeyle başka ülkeleri suçlayabilir? ‘Askerileştirme' etiketi Çin'e yapıştırılamaz.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor