Wang Yi, Pompeo ile görüştü

2019-08-01 19:52:17

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi.


Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın haziran ayında Osaka'da yaptıkları görüşmede pek çok konuda mutabakat sağlayarak ikili ilişkilerin gelişmesine yön verdiklerine dikkat çekti.


Bakan Wang, iki ülkenin aynı yönde adımlar atarak, söz konusu mutabakatı hayata geçirmeleri, böylece koordinasyon, işbirliği ve istikrar zemininde ikili ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.


İki ülkenin birbirlerinin stratejik beklentileri karşısında doğru bir tutum sergilemeleri çağrısında bulunan Wang Yi, Çin'in kalkınmasını engellemeye yönelik adımların adaletsiz olduğunu ve gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.


Çin'in barışçı kalkınmada ısrarcı olduğuna işaret eden Bakan Wang, iki ülkenin, liderler diplomasisinin ilişkilerdeki öncü rolünü güçlendirmeleri, çeşitli kademelerde işbirliği mekanizmasını uygulamaları, anlaşmazlıkları ve hassas sorunları rasyonel şekilde çözmeleri gerektiğini söyledi.


Wang Yi, ABD'nin Tek Çin ilkesine ve Beijing ile imzaladığı üç ortak bildiriye sadık kalmasının, özellikle Taiwan sorununa makul yaklaşmasının önemine vurgu yaptı.  


Mike Pompeo ise Trump yönetiminin Çin'in gelişmesini engelleme niyetinin bulunmadığına dikkat çekerek, Beijing ile çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmeye, ticaret müzakerelerini hızlandırmaya ve kültürel değişimi pekiştirmeye hazır olduklarını söyledi.


İki taraf Kore nükleer sorunu, Güney Çin Denizi, Xinjiang ve Hong Kong konularında da görüş alışverişinde bulundu. Pompeo, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile görüşmeleri yeniden başlatmayı istediklerini bildirdi.


Wang ile Pompeo, ayrıca her iki tarafı da ilgilendiren hususlarda temasların korunması konusunda mutabık kaldı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor