Çin ve Güney Kore dışişleri bakanları bir araya geldi

2019-08-01 19:20:39

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha ile bir araya geldi.


Wang Yi, iki ülkenin farklı düzeylerdeki temasları güçlendirmek ve ticaret, teknoloji, finans gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmek suretiyle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in G20 Osaka Zirvesi'nde ulaştığı fikir birliğini hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.


Çin-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'yla ilgili ikinci tur müzakerelerin hızlandırılması çağrısında bulunan Wang, tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkarak çok taraflı serbest ticaret mekanizmasını korumak için koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğini dile getirdi.


Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kang Kyung Wha, Çin ile ikili ilişkilerin geliştiğine, iki ülke arasındaki ticaret hacminin rekor seviyesini koruduğuna işaret etti.


Gelecekte iki tarafın üst düzey temasları artıracağını belirten Kang Kyung Wha, Güney Kore'nin Çin'le ticaret ve çevre koruma alanlarındaki işbirliğini güçlendirip kültürel değişimi derinleştirirken Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezinde olduğu çok taraflı ticaret sistemini savunmayı sürdüreceğini vurguladı.


İki bakan, Kore Yarımadası sorununu da ele aldı.


Wang Yi, Güney Kore'nin Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile ilişkilerini iyileştirmesini ve ABD-Kuzey Kore diyaloğunu pekiştirmede tarafsız bir tutumla çaba harcamasını desteklediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor