Çin: ‘Komşuluk diplomasisinde' ASEAN öncelikli konumda

2019-08-01 10:23:35

Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın bir asırdır görülmemiş büyük bir değişimle karşı karşıya bulunduğunu, uluslararası arenada istikrarsız unsurların arttığını, ancak Doğu Asya bölgesinde sosyal istikrar ve ekonomik kalkınmanın korunduğunu söyledi.

Bunda ASEAN ve merkezinde ASEAN olan Doğu Asya bölgesel işbirliği platformunun vazgeçilmez rol oynadığına işaret eden Wang Yi, Çin'in ASEAN'la ilişkilere büyük önem verdiğini ve ASEAN'la stratejik ortaklığı daha üst düzeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

ASEAN üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yıldönümünü kutlayarak Çin'le diyalog ortaklığının örgütün en önemli ve en dinamik ortaklık ilişkisi olduğunu ifade etti. Çin'in Doğu Asya Zirvesi ve ASEAN bölgesel forumu gibi ASEAN öncülüğündeki işbirliği mekanizmalarına katılımının beklendiği kaydedildi.

Güney Çin Denizi Davranış Kurallarıyla (COC) ilgili müzakerelere hız verme sözü veren ASEAN dışişleri bakanları, çok taraflılık ve serbest ticareti korumaya, bölgesel barış ve istikrarı savunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

2020 dijital ekonomik işbirliği yılı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi daha sonra düzenlenen basın toplantısında temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Buna göre Kuşak ve Yol girişimi (BRI) inşasının ilerletilmesi, yeni işbirliği alanlarının geliştirilmesi, çok taraflılığın korunması, bölgesel kuralların saptanması, barış ve istikrarın korunması olmak üzere 5 alanda fikir birliği sağlandı.

Bu kapsamda iki tarafın ilgili planlarının kenetlenmesi için müzakereler hızlandırılarak sonuçlar Kasım ayındaki liderler zirvesine sunulacak. 2020 yılı Çin-ASEAN dijital ekonomik işbirliği yılı ilan edilerek e-ticaret, 5G ve akıllı kent gibi alanlarda işbirliği artırılacak. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) için müzakerelerin yıl içinde tamamlanması için çaba gösterilecek.

Çin ve ASEAN anlaşmaya hazır ve istekli

ASEAN'ın Çin'in komşu ülkelerle diplomasisinde öncelikli bir konuma sahip olduğuna işaret eden Bakan Wang, ASEAN'la Güney Çin Denizi Davranış Kuralları müzakerelerine değindi. Bu konuda mutlaka bir anlaşmaya varılacağını söyleyen Wang, COC belgesi üzerine yapılan birinci tur okumanın beklenenden erken tamamlandığını, bunun Çin ve ASEAN'ın fikir birliğine varma gücüne ve niyetine sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti; Wang ayrıca tarafların hep birlikte uyacakları bölgesel kuralların saptanabileceğini belirtti.

COC anlaşmasının, bölge dışı ülkelerin çıkarlarına zarar vermeyeceğine dikkat çeken Wang Yi, bunun hayata geçirilmesi halinde Güney Çin Denizi'ndeki durumun daha istikrarlı olacağını belirtti. Wang, denize kıyısı olan ülkeler arasındaki fikir ayrılıklarının etkin şekilde kontrol altına alınacağını ve diğer ülkelerin seyrüsefer özgürlüğünün güvence altında tutulacağını kaydetti. Wang ayrıca, bölge dışından ülkelerin bölgesel istikrar adına yapıcı rol oynamalarını istedi.

Jeopolitik zıtlaşma değil, kapsayıcılık önerilmeli

Bazı ülkelerin ileri sürdüğü Hint-Pasifik stratejileriyle ilgili soruları yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, herhangi bir girişim veya yeni düşüncenin, Doğu Asya ve tüm Asya'ya odaklanarak mevcut işbirliği mekanizmalarını etkilememesi, jeopolitik zıtlaşma yerine dışa açılma ve kapsayıcılık ilkelerinde ısrar etmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi dün Bangkok'ta İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve bazı yabancı mevkidaşlarıyla bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor