Hong Kong idari amirinden hukukun üstünlüğünü koruma çağrısı

2019-07-31 10:06:43

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, hukukun üstünlüğünün Hong Kong'un başarısını destekleyen temel taş olduğunu, bölgedeki tüm çevrelerin hukukun üstünlüğünü korumaları gerektiğini belirtti.

İdari amir Carrie Lam dün yerli ve yabancı ticaret odalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Çin ile ABD arasında süren ticari sürtüşme ve diğer istikrarsız unsurların etkisi altında Hong Kong ekonomisinde son aylarda zayıflama görüldü, bu yılın ilk 3 ayında büyüme oranı sadece yüzde 0,6 seviyesinde kaldı. İkinci 3 aylık dönem hatta tüm yılın durumunun da pek iyimser olmayacağı savunuluyor.

Carrie Lam, bölge yönetiminin durumu izlemeye ve ticaret çevreleriyle teması korumaya devam edeceğini ve uygun zamanda uygulamaları hayata geçireceğini söyledi.

Son dönemde bölgede meydana gelen sosyal kargaşaların bölgenin gelişmesine yararlı olmayacağını vurgulayan Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri, halkın ortak çabasıyla zorluklardan fırsat yaratılacağına inandığını dile getirdi.

Son dönemde Hong Kong'da görülen yasa dışı gösteriler ve göstericilerin polise saldırmaları bölgede ve dünyada şiddetli tepkiye neden oldu. En son Kuzey Kore'nin Rodong Simun gazetesi bir makale yayımlayarak, Çin hükümetinin aldığı önlemlere desteğini ifade etti. Makalede, herhangi bir ülke, örgüt veya şahsın Hong Kong işlerine karışma hakkı olmadığı, Çin'in egemenliğine saygı gösterilmesi, Çin'in içişi olan Hong Kong işlerinin Çin halkının iradesine göre çözülmesi gerektiğine işaret edildi.

Öte yandan, Hong Kong Polis Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, 28 Temmuz günü meydana gelen yasa dışı yürüyüş sırasında göz altına alınan 49 kişiden 45'i mahkemeye sevk edilecek.

44 kişi ayaklanmayla suçlanırken, 33 yaşındaki bir gösterici polise saldırmakla suçlanıyor. 24 yaşındaki bir diğer gösterici hava tabancası, bıçak ve BB mermi gibi çeşitli silahlar taşımakla suçlandı.

Davaların bugün açılması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor