Çin: ABD Hong Kong'da ateşle oynamamalı

2019-07-30 20:57:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'ye Hong Kong'dan elini çekmesi ve ateşle oynamayı bırakması çağrısında bulunduklarını belirtti.

Hua, bugünkü olağan basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Hong Kong ile ilgili yorumlarına verdiği yanıtta, Washington'ın son günlerde Hong Kong'da meydana gelen şiddet eylemlerinde nasıl bir rol oynadığını açıklaması, uluslararası topluma bir cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Hua yaptığı açıklamada, “Pompeo, ABD'de de protestoların olduğunu söylüyor. Şu an Hong Kong'da olanlar, radikal göstericilerin ellerinde demir çubuklarla ve öldürücü silahlarla polise saldırdığı bu protestolar ABD'ye taşınsa nasıl olurdu? Sayın Pompeo'ya göre Hong Kong'da yaşananlar makul. Zira herkes bunun ABD'nin ‘eseri' olduğunu biliyor.” dedi.

Bazı basın organlarının ilgili haberlerine değinen Sözcü Hua, şubat ayının sonları-mart ayının başlarında ABD'nin Hong Kong ve Makao'daki Başkonsoloslarının, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin ilgili yasa değişikliği girişimini ve “bir ülke, iki sistem” ilkesini eleştirdiklerini hatırlattı. Mart ve temmuz ayları arasında da ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ve Pompeo dâhil bazı üst düzey yetkililerin Hong Kong'daki muhalif şahıslarla görüşme yaptıklarını belirten Hua, tüm bunların Çin'in içişlerine müdahale olduğunu ifade etti.

Hua herhangi bir dış gücün Hong Kong işlerine karışması ve bölgede kaos yaratmasına asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Ateşle oynayıp kendisine zarar verenlerle ilgili hikâyelere tarihte sık rastlandığını kaydeden sözcü, ABD'ye Hong Kong'dan elini çekmesi ve ateşle oynamayı bırakması çağrısında bulunduklarını aktardı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor