Çin ve Türkiye Dışişleri Bakanları bir araya geldi

2019-07-30 20:26:22

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.


Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre önce yaptıkları görüşmede önemli mutabakata vararak ikili ilişkilerin geleceğine yön verdiklerine dikkat çekti.


Wang, Çin'in Türkiye ile söz konusu mutabakatı hayata geçirmeye, karşılıklı stratejik güveni pekiştirmeye ve terörle mücadele işbirliğini artırmaya hazır olduğunu kaydetti.


Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile ilişkilerinde kaydettiği yeni ilerleme nedeniyle Türkiye'yi tebrik eden Çin Dışişleri Bakanı Wang, bu ilişkilerin daha da yoğunlaşmasını temenni ettiklerini söyledi.


Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temmuz ayındaki Çin ziyaretinin son derece başarılı geçtiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin Çin ile vardığı görüş birliğini hayata geçirmeye ve hükümetler arası işbirliği komisyonu gibi mekanizmaların işlevlerini artırmaya hazır olduğunu vurguladı.


Çin ve Türkiye'nin ticaret, ekonomi, güvenlik, hızlı tren ağı inşası, nükleer elektrik, havacılık ve kültür alanlarında işbirliğini yoğunlaştıracağını dile getiren Çavuşoğlu, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor