“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kardeşler arası işbirliği projesidir”

2019-07-30 19:47:09

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hayat, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun “borç tuzağı” olduğu iddiasını reddederek, “Bu, kardeşler arası işbirliğidir.” dedi.


29-31 Temmuz günlerinde Çin'i ziyaret eden Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zubair Mahmood Hayat, bugün Beijing'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Orgeneral Hayat, bir gazetecinin Batı basınındaki haberlerde Ekonomik Koridor projesinin Pakistan için “borç tuzağı” olduğu iddiasına yer verildiğini hatırlatmasına karşılık olarak “Pakistan eskiden Batılı ülkelerden kredi alıyordu. O zaman kimse 'borç tuzağı'ndan bahsetmiyordu. Neden Çin'den ilk kez aldığımız kredi 'borç tuzağı'na dönüşüyor? Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Çin ve Pakistan arasında geçmişteki, hâlihazırdaki ve gelecekteki tüm projeler karşılıklı güven, anlayış ve istişare zeminindedir. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru, 'kardeşler arası işbirliği' projesidir.” ifadelerini kullandı.


Ekonomik Koridor'un iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin çekirdek projesi olduğuna işaret eden Orgeneral, projeyi yürütmekten büyük gurur duyduklarının altını çizdi.


Enerji ve altyapı alanlarındaki işbirliğinde büyük ilerlemeler kaydedildiğini bildiren Hayat, Ekonomik Koridor projesinin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin haklarına da yarar getireceğini ve bölgesel barışa katkı yapacağını söyledi.


Orgeneral Hayat, ülkesinin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun güvenliğini korumak için tüm gücüyle çaba göstermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor