“Çin'in INF görüşmelerine dâhil edilmesi mantıksız”

2019-07-30 19:37:10

Çin, ABD ve Rusya arasındaki Orta Menzilli Nükleer Füzeler Antlaşması'na (INF) ilişkin görüşmelere dâhil edilmesi yönündeki talebin mantıksız olduğunu açıkladı.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı açıklamada, ABD ve Rusya'nın INF hakkında stratejik diyalog gerçekleştirdiklerine işaret ederek, Çin tarafının bu diyaloğa katılması ve anlaşmaya taraf olması gerektiğini belirtti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Pompeo'nun açıklamasının ABD'nin kendi vazifesini başka ülkelere yüklemeye çalıştığı anlamına geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:


“Çin, nükleer silahların tümüyle yasaklanması ve yok edilmesinden yanadır. Ancak nükleer silahsızlanma, herhangi bir ülkenin ulusal güvenliğine zarar vermeme ilkesi doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. ABD dünyanın en büyük nükleer gücüdür, nükleer silahsızlanma bakımından özel ve büyük sorumluluk taşımaktadır. ABD, mevcut INF temelinde nükleer silahlarını azaltmalı, diğer ülkelerin nükleer silahsızlanmaya ilişkin görüşmelere katılmasına elverişli şartlar oluşturmalı ve kendi vazifesini başka ülkelere yıkmamalıdır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor