Şöhret Zakir: 'Toplama kampı' değil, meslek kazandırma okulu

2019-07-30 19:33:25

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakir, Batı medyasının “toplama kampı” olarak nitelendirdiği merkezlerin, mesleki beceri kazandıran okullar olduğunu açıkladı.


Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün başkent Beijing'de Xinjiang konulu basın toplantısı düzenledi. ÇKP Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreter Yardımcısı ve Hükümet Başkanı Şöhret Zakir, yerli ve yabancı basın organlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda Xinjiang'ın sosyal ve ekonomik gelişmesi hakkında bilgi verdi.


Bir gazeteci, Zakir'e ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerini “yüzyılın kirli noktası” olarak tanımlamasıyla ilgili değerlendirmesini sordu.


Terörizm, bölücülük ve dini aşırıcılıktan oluşan “üç kötü güç”ün son yıllarda Xinjiang'da bir dizi terör olayına yol açtığına dikkat çeken Zakir, bu durum karşısında Çin'in hukuk temelinde dünya genelindeki terörle mücadele çalışmalarını örnek alarak söz konusu merkezleri kurduğunu söyledi.


Mesleki eğitim merkezlerinin dini aşırıcılıktan ciddi oranda etkilenen veya başkalarının kışkırtmasıyla terör eylemlerine katılanları kurtararak topluma yeniden kazandırmayı hedeflediğine işaret eden Zakir, merkezlerin sözde “toplama kampı” değil, aksine kursiyerlere ulusal dil, hukuk ve mesleki beceri dersleri ile dini aşırıcılıktan arındırma programları sağlayan birer okul olduğunu vurguladı.


Zakir, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören vatandaşların çoğunun mezun olduktan sonra dolgun maaşlı iş fırsatlarıyla karşılaştıklarını ve toplumdaki diğer bireylerin refaha kavuşmasına da katkı yaptıklarını ifade etti.


Onlarca ülkenin çeşitli çevrelerinden temsilcilerin son yıllarda Xinjiang'ın Kaşgar ve Hotan gibi birçok kentini ziyaret ederek bu kentlerde yer alan mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerlerle yüz yüze görüştüğünü hatırlatan Zakir, temsilcilerin, terörizm ve dini aşırıcılığı önlemek adına merkezlerin iyi bir yöntem olduğunu savunduklarına dikkat çekti.


Zakir, Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup tüm vatandaşların yoksullukla mücadele edip müreffeh ve mutlu bir yaşama kavuşmak için yoğun çaba harcadığına işaret ederek, yabancı ülkelerin çeşitli çevrelerinden şahsiyetleri merkezlere davet etti.


Basın toplantısına katılan diğer Çinli yetkililer de kursiyerlerin inanç özgürlüğü dâhil tüm yasal haklarının etkin şekilde korunduğunu, özellikle merkezlerde kültür ve spor tesisleri kurularak kursiyerlerin günlük yaşamlarının zenginleştirildiğini belirtti.


Çinli yetkililer, ayrıca mesleki eğitimin kursiyerlere etkisi konusunda yaşanmış bir hikâye anlattı.


Hikâyeye göre, daha önce 85 yaşındaki babasının sözlerini hiç dinlemeyen, eşini ezmeye çalışan ve ablasıyla kız kardeşini kara çarşaf giymeye zorlayan bir Uygur genç, kötü ve yasa dışı işlere bulaşmıştı. Ancak bu genç, mesleki beceri merkezinde eğitim gördükten sonra büyük bir değişim geçirdi. Ulusal dili öğrenerek çevresindeki kişilerle temas kurabildi, yasalar hakkında bilgi sahibi oldu ve mesleki beceri kazandı. Genç, mezun olduktan sonra yakınlarıyla ticaret faaliyetlerine girişti, hatta birkaç kişinin refaha kavuşmasına yardım etti. 85 yaşındaki babası, oğlunu kurtardığı için Çin Komünist Partisi ve yerel hükümete minnettar olduğunu ifade ediyor.


Mesleki eğitim merkezlerinde bunun gibi daha pek çok hikâye saklı.   

         

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor