ABD, Çin'e açılmayı sürdürmeli

2019-07-30 15:32:00

ABD düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü dün Washington'da “ABD-Çin İlişkileri: Amerikan şehirlerinin tutumu” adlı bir seminer düzenlendi.

ABD'nin batı kıyısı ve orta batı bölgesinden gelen vali ve siyasetçiler seminerde konuştu, Çin'in son derece önemli olduğu, ABD'nin Çin'e açılmayı koruması gerektiği belirtildi.

ABD'nin batı kıyısındaki Oregon eyaleti, Çin'le ticarete oldukça bağımlıdır. ABD Ticaret Bakanlığı'nın rakamlarına göre, Çin eyaletin en büyük ticaret ortağı. 2018 yılında Oregon eyaletinin Çin'e ihracat hacmi 4 milyar 740 milyon doları bularak eyaletin dış ihracat hacminin yüzde 21,2'sini oluşturdu.

Oregon valisi Kate Brown, “Oregonlular için, kültür, eğitim ve ekonomi gibi tüm alanlarda ABD-Çin ilişkileri çok önemlidir. Ayrıca, Oregon eyaleti dahil olmak üzere ABD'deki dört eyaletin en büyük ticaret ortağı Çin'dir.” diye konuştu.

Seminerde ABD'nin Çinli öğrencilere getirdiği vize kısıtlamaları da eleştirildi. Çinli öğrencilerin Amerikan okullarına kültürel çeşitlilik kazandırdığı savunuldu.

ABD'nin orta kesiminde ABD-Çin Derneği Başkanlığını üstlenen Missouri eyaleti eski valisi Bob Holden, ABD'de okuyan Çinli öğrencilere vize kısıtlaması getirilmesinin, ABD'nin çıkarına uymadığı görüşünü ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor