Çin, uluslararası hukukun savunucusu ve kurucularından biridir

2019-07-30 10:43:33

“Büyük değişim sürecinde uluslararası hukuk: gelişmekte olan ülkelerin rolü” adlı seminer dün başkent Beijing'de düzenlendi.

Seminere katılan 300'den fazla yerli ve yabancı uzman, Çin'in her zaman uluslararası hukukun sağlam bir savunucusu ve kurucusu olduğunu savundu.

Seminer, Çin Dışişleri Bakanlığı ve Çin Uluslararası Hukuk Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Afrika Uluslararası Hukuk Enstitüsü Müdürü Sani Muhammed, Çin'in Afrika'nın uluslararası topluma girişine öncülük ettiğini ve Afrika'nın yeni uluslararası düzenin bir parçası olmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Malezya Teknoloji Üniversitesi Profesörü Rahmat Muhammed, Çin'in çok taraflılığın korunması, uluslararası hukukun uygulanması ve barışçı bir şekilde uluslararası anlaşmazlıkların çözümü alanlarında önemli roller oynadığını belirtti.

Prof. Rahmat Muhammed, “Mevcut durumda, bir yandan ülkeler arasındaki karşılıklı bağımlılık derecesi derinleşiyor. Öte yandan tek taraflılık, korumacılık ve ticari zorbalık eylemleri artıyor. Bir takım ülkelere tek taraflı yaptırımlar uygulanıyor ve müdahale ediliyor. Dünya bir huzursuzluğa ve kargaşa itiliyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Loyola Üniversitesi Profesörü James Jassy, “Bazı ülkeler arka arkaya çeşitli uluslararası kuruluşlardan ve anlaşmalardan çekiliyor ve çok taraflılığa meydan okuyan adımlar atıyor. Ancak gittikçe daha çok gelişmekte olan ülke küresel yönetime katılıyor.” sözlerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Luo Zhaohui, çekirdeğinde Birleşmiş Milletler'in (BM) ve temelinde uluslararası hukukun bulunduğu sistemi koruduklarını belirtti.

Luo bununla ilgili üç öneride bulundu: İlk olarak uluslararası kurallar çizildiğinde gelişmekte olan ülkelerin temsiliyeti ve söz hakkı yükseltilmeli, BM Tüzüğü ve DTÖ'nün çekirdeğinde yer aldığı küresel düzene riayet edilmeli ve hegemonyaya karşı çıkılmalı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor