Wang Yi'den Çin-Şili ilişkilerini güçlendirme çağrısı

2019-07-29 19:38:09

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Şili arasındaki ekonomi, ticaret ve yatırım işbirliğini yeni düzeylere çıkarma çağrısı yaptı.


Şili'de temaslarda bulunan Wang Yi, Şilili mevkidaşı Teodoro Ribera ile bir araya geldi.


Çin ile Şili'nin son yıllarda işbirliğinde büyük ilerleme kaydettiğini söyleyen Wang, iki ülke arasındaki üst düzey değişimlerin korunması ve 2019-2022 yıllarını kapsayan hükümetler arası eylem planının hayata geçirilmesini istedi.
Çin Dışişleri Bakanı; 5G inşası, yapay zekâ ve diğer ileri teknoloji alanlarındaki ikili işbirliğini güçlendirmek ve bağlanırlığı artırmak için trans-Pasifik altına fiber kablo döşenmesi gibi projelerde Şili ile çalışmaya hazır olduklarını da ifade etti.

Çinli teknoloji şirketlerini Şili'ye yatırım yapmaya teşvik ettiklerini belirten Wang, Şili'nin de Çinli firmalar için sağlam bir iş ortamı oluşturmasını umduklarını kaydetti.
Şili'yi ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmaya davet eden Wang Yi, Şili'nin kasım ayında APEC Liderler Zirvesi'ni, aralık ayında ise BM İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapmasını desteklediklerini söyleyerek, ülkenin bölgesel entegrasyonda büyük rol oynadığını vurguladı.

Ribera ise diplomatik ilişkilerin 50'inci yılını kutlamak için Çin ile ortak aktiviteler organize etmeye hazır olduğunu dile getirdi.
Şili Dışişleri Bakanı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne büyük önem verdiklerini ve katılım göstereceklerini, çeşitli alanları kapsayan işbirliğini kuvvetlendireceklerini ve Çin ile Latin Amerika arasındaki işbirliğini geliştirmeye de katkı yapacaklarını bildirdi.
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i APEC Ekonomik Liderler Zirvesi'nde ağırlamak için sabırsızlandıklarının altını çizen Ribera, Xi'nin katılımının serbest ve çok taraflı ticaret sistemini korumak adına olumlu sinyal vereceğine inandıklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor