Çin'in ABD'den tarım ürünleri alımında yeni ilerlemeler var

2019-07-28 20:09:02

Çinli işletmelerin ABD'den tarımsal ürün satın almaları konusunda son günlerde yeni ilerlemeler kaydedildiğı açıklandı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ticaret Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, Çin ve ABD liderlerinin Osaka'da yaptığı görüşmeden sonra, ABD'de üretilen milyonlarca tonluk soya Çin'e gönderilmek üzere gemilere yüklendi.

Bunun yanı sıra, ABD de Çin'den ithal edilen 110 sanayi ürününe yönelik ek gümrük vergisini kaldırdığını açıkladı. Washington, ayrıca ABD'li işletmelerin Çinli işletmelere mal tedarikini hızlandırmaya da hazır olduklarını açıkladı.

Son gelişmeler, iki tarafın liderler arasında Osaka'da varılan uzlaşıları hayata geçirme yönünde istekli oluşlarının bir göstergesi olarak yorumlandı.

19 Temmuz itibarıyla Çinli işletmeler soya ve pamuk gibi tarımsal ürünler için ABD'li tedarikçilerden fiyat talep ederken, yurt içindeki talepler doğrultusunda belli miktardaki ürünün alımı ise şimdiden gerçekleşti.

İlgili işletmelerin Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarife Komisyonu'na ABD'den ithal edilen tarımsal ürünlere yönelik ek gümrük vergisinden muaf tutulmak için başvurduğu belirtildi.

İleriki aşamada, Çinli işletmelerin yurt içindeki talepler ve piyasalaşma ilkeleri doğrultusunda ABD'den soya, pamuk, domuz eti, buğday, mısır ve süt ürünleri gibi ürünler için fiyat almaya devam edeceği bildirildi.

ABD'nin tarım ürünlerinin fiyatlarının uygun ve kalitelerinin iyi olması durumunda yeni alım sözleşmelerinin imzalanması bekleniyor.

Diğer yandan, Çin'deki ilgili birimlerin de ABD'ye somut önlemlerle ilgili taahhütlerini yerine getirerek, ikili ekonomik ve ticari işbirliği için elverişli bir ortam yaratma çağrısı yaptığı açıklandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor