Çin'den Afganistan'da siyasi uzlaşı çağrısı

2019-07-27 15:51:08

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumu Afganistan'daki siyasi uzlaşı sürecini desteklemeye çağırdı.

Wu Haitao, dün Afganistan gündemiyle toplanan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, Afganistan'daki gelişmelerde kritik bir aşamaya geçildiğini söyledi.

Ülkedeki seçim hazırlıkları ve barışçıl uzlaşı sürecinin ilerletildiğini hatırlatan Wu, ancak güvenlik ve insani yardım konularında zorluklarla karşılaşıldığına dikkat çekti.

Çinli temsilci, BM ve uluslararası toplumun Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlık çalışmalarına ve siyasi uzlaşı sürecine desteğini sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ülkedeki terörle mücadele çalışmalarının güçlendirilmesi çağrısında bulunan Wu Haitao, ilgili ülkelere taahhütlerini yerine getirerek, Afganistan'daki insani durumun iyileştirilmesine, yeniden yapılandırma çalışmalarının hızlandırılmasına ve ülkenin bölgesel ekonomik işbirliğine entegre edilmesine destek verme çağrısı yaptı.

Wu, konuşmasında kadın ve çocukların çatışmaların en büyük mağduru olduklarına da işaret etti.

Kadın ve çocukların, barış sürecinin önemli katılımcıları, kurucuları ve katkı sağlayıcıları olduğunu söyleyen Çinli temsilci, Afganistan'da kadınların korunmasıyla ilgili çalışmaların pekiştirilmesi, kadınların siyasette ve barışçıl uzlaşı sürecindeki katılım ve karar alma haklarının güvence altına alınması gerektiğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor