Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

2019-07-27 15:35:33

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Brezilya'da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in haziran ayında gerçekleştirdiği Rusya ziyareti esnasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'le birlikte, ikili ilişkilerin yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi seviyesine yükseltildiğini ilan ettiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Wang, ortak çabalarla liderler arasında varılan uzlaşıların hayata geçirilmesinin, ikili ilişkilere yeni dönemde yeni canlılık katılmasının ve ilişkilerde yeni gelişmeler kaydedilmesinin önemine vurgu yaptı.

Wang Yi, iki ülke arasındaki siyasi güvenin pekiştirilmesi, beşeri ve kültürel iletişimin güçlendirilmesi, somut işbirliğinin ve özellikle ileri teknoloji ile enerji alanlarındaki işbirliğinin genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

Günümüzde dünyanın yüz yıldır görülmemiş değişikliklerle karşı karşıya bulunduğuna, düzensiz unsurların günden güne öne çıktığına dikkat çeken Wang Yi, buna karşılık, Çin-Rusya ilişkilerinin gün geçtikçe daha da sağlamlaştığını ve uluslararası arenanın istikrar sağlayıcısı hâline geldiğini ifade etti.

Çinli bakan, “Uluslararası meselelerde Rusya ile sırt sırta, omuz omuza vererek, iki ülkenin meşru hak ve çıkarları ile uluslararası adaleti savunmaya, bölgesel ve küresel barış ve istikrarı ilerletmeye hazırız.” dedi.

Sergey Lavrov ise görüşmede günümüzde Rusya-Çin işbirliğinin kapsamlı ve stratejik niteliğinin daha da öne çıktığına işaret ederek, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası işlerdeki eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmesi ve dünyaya daha çok istikrar katması gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov, Rusya-Çin stratejik işbirliğinin güçlü bir içsel motivasyona sahip olduğunu ve dış unsurlardan etkilenmeyeceğini vurguladı.

Görüşmede, ayrıca İran nükleer sorunu ve Venezuela gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar da derinliğine ele alındı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor