Xinjiang konusunda Çin'e destek veren ülke sayısı 50'ye çıktı

2019-07-27 15:28:50

Çin'e Xinjiang sorunu hakkında destek vermek için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ne gönderilen ortak mektuba imza atan ülkelerin sayısı 50'ye ulaştı.

Birçok ülkenin temsilcisi ise ayrı mektup göndermek veya basında makaleler yayımlamak suretiyle Çin'in tutumuna desteğini ifade etti.

Çin'in Cenevre'deki delegasyonu tarafından dün basına yapılan açıklamada, söz konusu mektubu imzalayan büyükelçilerden çoğunun Xinjiang'ı ziyaret ederek bölgedeki gerçek durumu bizzat gördüğü bildirildi.

Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmelerde kaydettiği başarıların takdirle değerlendirildiği mektupta, terörle mücadele, aşırıcı düşünceleri yok etme ve insan haklarını savunma alanlarındaki çalışmalardan da övgüyle bahsedildi.

Xinjiang ziyaretleri esnasında şahit olduklarının Batı basınında yer verilen haberlerden tamamen farklı olduğunu belirten yabancı büyükelçiler, bazı ülkelerin kanıtlanmamış bilgilere dayanarak Çin'i suçladıklarını kaydetti.

Çin'in Cenevre delegasyonu, mektupta Asya, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa'dan ülkelerin imzasının bulunduğunu, söz konusu ülkelerden birçoğunun İslam İşbirliği Teşkilatı'na da üye olduğunu aktardı. Açıklamada, bu durumun, uluslararası toplumun Xinjiang'da insan haklarını koruma, terörle mücadele ve aşırıcı düşünceleri yok etme gibi alanlarda kaydedilen başarıları objektif şekilde değerlendirebildiğini kanıtladığı belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Çin'in ilgili ülkelere çifte standart uygulamaktan vazgeçerek, insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyi durdurma çağrısında bulunduğu ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor