Wang Yi: BRICS çok taraflılığı savunmaya öncülük etmeli

2019-07-27 14:46:06

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Brezilya'da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Çin'in çok taraflılığın savunulması hakkındaki tutumunu açıkladı.

Wang Yi, her geçen gün daha da artan tek taraflılık, korumacılık ve zorbalık girişimlerinin, küresel istikrarsızlık ve belirsizliği artırdığına, gittikçe daha çok ülkenin somut eylemleriyle tek taraflılığa “hayır” demeye başladığına işaret etti.

Wang, konuşmasında BRICS ülkelerinin çok taraflılık söylemini dillendirmekle kalmayarak, somut eylemlerde de bulunacağını vurguladı.

Wang Yi, BRICS ülkelerinin çok taraflılığı, BM'nin merkezinde olduğu uluslararası sistemi, uluslararası hukuk temelinde kurulan uluslararası düzeni ve Dünya Ticaret Örgütü'nün temsil ettiği çok taraflı ticaret sistemini koruması gerektiğini söyledi.

Wang, BRICS ülkelerinin, yeni yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının ve kalkınma alanlarının savunulmasına da öncülük yapmalarının öneminin altını çizdi.

Çok taraflılığı savunmadaki en önemli noktanın, BM'nin oynadığı olumlu rolü desteklemek ve BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerini savunmak olduğuna dikkat çeken Çin Dışişleri Bakanı Wang, BRICS ülkelerinin, BM'nin önümüzdeki yıl kutlanacak 75'inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle örgütün ve çok taraflılığın desteklenmesi için elverişli bir ortam yaratarak, uluslararası duruma daha fazla istikrar unsuru katmaları gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor