“Çin ordusunun Hong Kong Garnizonu, refah ve istikrarı savunuyor”

2019-07-26 19:54:38 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hong Kong Garnizonu'nun Hong Kong'un uzun vadeli refah ve istikrarını savunan en önemli güç olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Hong Kong'la ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Pompeo, kısa süre önce basına verdiği demeçte, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hong Kong Garnizonu'nun Hong Kong'daki protestolara müdahale etme ihtimaliyle ilgili soruya, “Çin'in doğru şeyi yapmasını bekliyoruz” yanıtını vermişti. Pompeo, ayrıca Hong Kong'daki protestoların barışçı niteliğini, Çin hükümetinin de soğukkanlılığını korumasını umduğunu dile getirmişti.

Çinli sözcü, “Çin merkezi hükümeti, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin yasalar doğrultusunda görevini yerine getirerek, Hong Kong'un istikrar, güvenlik ve refahını koruma yönünde aldığı önlemleri destekliyor. Hong Kong, Çin'in Hong Kong'udur. Çin, hiçbir yabancı gücün Hong Kong ile ilgili işlere müdahale etmesine asla izin vermeyecektir.” diye konuştu.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan önceki gün yapılan açıklamada da Hong Kong Garnizonu'nun görevlerini yasalar doğrultusunda ifa ettiğinin altının çizildiğini hatırlatan sözcü, “Şunu vurgulamak istiyorum ki, Hong Kong'un anavatana dönmesinden bu yana, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hong Kong Garnizonu, Hong Kong Temel Yasası ile Hong Kong Garnizonu Yasası'na uyarak, savunma görevini sadakatle yerine getirmiş. Hong Kong'un uzun vadeli refah ve istikrarını savunan önemli bir güç hâline gelmiş.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan, Hong Kong Sivil İnsan Hakları Cephesi, Hong Kong'daki 61 yabancı konsolosluk ve temsilciliğe mektup göndererek, Hong Kong'a seyahat uyarısı yapılması çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu girişimin yabancı güçleri Hong Kong ile ilgili işlere müdahale etme ve Çin merkezi hükümeti ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimine baskı yapma konularında kışkırtmayı amaçladığını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor