Çin ile Filipinler'den Güney Çin Denizi konusunda mutabakat

2019-07-26 17:20:54

Çin ve Filipinler arasında gerçekleştirilen 22. diplomatik istişarede, tarafların Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunmasında ısrar edilmesi üzerinde önemli bir mutabakat sağladığı açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, iki ülke arasında yapılan istişarede elde edilen sonuçları değerlendirdi.

Geçen yıl ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik işbirliği ilişkisi seviyesine yükseltilmesinden sonra iki ülke arasında ilk kez diplomatik istişare yapıldığına işaret eden sözcü, tarafların ikili ilişkilerin gelişimi ve her alanı kapsayan işbirliği ile uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde temasta bulunduğunu kaydetti. Sözcü, “Taraflar, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması konusunda önemli bir mutabakata vardı.” dedi.

Sözcü Hua, “İstişarede, Çin ve Filipinler ile bölge ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi'ndeki durumun genel olarak istikrara kavuştuğu, işbirliğinin ve olumlu unsurların arttığı görüşü dile getirildi.” diye konuştu.

Çinli sözcü, ayrıca tarafların Güney Çin Denizi sorununa ilişkin ikili istişare mekanizmasının 5'inci toplantısının Çin'de en kısa zamanda düzenlenmesini kararlaştırdığını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor