Çin'den ABD'nin insan hakları ikiyüzlülüğüne eleştiri

2019-07-26 12:06:15 CRI

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği, ABD'nin süregelen ırk ayrımcılığı sorununu ve bu husustaki ikiyüzlülüğünü ortaya koyarak, ABD'deki ırkçılık probleminin çözülmesinin zor göründüğünü kaydetti.

Derneğin bugün yayımladığı yazıda ABD'nin ırk ayrımcılığının, toplumun her kesimine nüfuz ettiği, özellikle adalet, ekonomi ve sosyal yaşam gibi alanlarda sorunun ciddiyetini koruduğu kaydedildi.

Adalet alanında halkın tepkisini en çok çeken nokta, polisin yetkisini kötüye kullanarak Afrika asıllı vatandaşları öldürdüğü olayların sıkça yaşanması.

Ekonomi alanında ise azınlıkların istihdam konusunda dezavantajlı olup düşük ücretle çalıştırılmalarından dolayı yoksulluk ve zorluk içinde yaşamaları ve sosyal güvence imkânlarının bulunmaması.

Sosyal yaşam alanında da azınlıkların, eğitim ve ticaret kuruluşları ile işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmaları durumuna sıkça rastlanıyor.

Yazıda kendisini “insan haklarının koruyucusu” ilan eden ABD'nin sorunlarını çözme yeteneğinin bulunmamasının, rejim yapısındaki aksaklığı yansıtmanın yanı sıra insan hakları alanındaki ikiyüzlülüğünü gösterdiğinin altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor