“Çin-ABD işbirliğini ilerletme, halkın arzusuna uygun”

2019-07-26 10:45:19 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, Çin-ABD zıtlaşmasını kışkırtmanın ABD toplumunda hâkim görüş olmadığını, ikili işbirliğini ilerletmenin halkın arzusuna uygun olduğunu belirtti.

100'den fazla Amerikalı kısa süre önce ABD Başkanı Donald Trump'a mektup göndererek, Çin karşıtı çizgisini izlemeyi sürdürmesini talep etmişti.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü dün konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü, 100'den fazla emekli asker ve eski istihbarat yetkilisinin imzasını taşıyan açık mektupta hegemonya ve Soğuk Savaş zihniyetini yansıtan, Çin'in iç ve dış politikalarını karalayan, Çin-ABD ekonomilerinin ayrılışını teşvik eden ve anlaşmazlıkları kışkırtan sözlere geniş yer verildiğini, bu iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

Çinli Sözcü, geçen ayın sonunda ABD'nin siyaset, savunma ve iş çevreleri ile akademi ve araştırma kuruluşlarından yüz kişinin de “Çin düşman değil” konulu bir açık mektup yolladığını gözlemlediklerini dile getirdi.

Çinli Sözcü, bu iki mektubun iki ülkenin medya camiası ve çeşitli çevreleri arasında farklı yankılar uyandırdığına işaret etti. Buradan anlaşılacağı üzere Çin ile ABD arasında zıtlaşmanın kışkırtılmasının, ABD toplumunda hâkim görüş olmadığının altını çizen Sözcü, kazan-kazana dayalı ikili işbirliğinin ilerletilmesinin halkın arzusuna uygun olduğunu söyledi.

Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin her iki tarafa kazanç getirdiğini her zaman savunduklarını vurgulayan Sözcü, 2018 yılında ikili mal ve hizmet ticareti hacminin 750 milyar ABD Doları'nı geçerken çift yönlü yatırımın 250 milyar ABD Doları'na ulaştığı bilgisini verdi. Sözcü, verilerin ikili işbirliğinin Çin ve ABD ile iki ülkenin halklarına somut yarar getirdiğini ortaya koyduğunu yineledi.

Sözcü, bazı Amerikalıların Çin'in kalkınmasına ve ikili ekonomik ve ticari ilişkilere doğru bir tutumla yaklaşmasını ve Çin'i karalamayı durdurmasını istediklerinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor