Çin'den CAPE'nin asılsız suçlamasına tepki

2019-07-25 20:06:45 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'li CAPE şirketinin Çinli insansız hava aracı (İHA) üreticisi DJ-Innovations'a (DJI) yönelik suçlamalarının tamamen asılsız olduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, CAPE'nin Çinli İHA üreticisi DJI ile olan işbirliğini durduracağına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Gao Feng, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, “ABD'li şirketin suçlamaları tamamen asılsız. ABD'deki bazı kişiler, hiçbir kanıt bulunmazken güvenlik riski gerekçesiyle Çinli şirketlere darbe indirmeye çalışıyor. Ancak bu girişimden zarar gören sonunda yine kendileri oluyor.” dedi.

Sözcü, Çin hükümetinin Çinli şirketlerin eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde yabancı şirketlerle yürüttükleri olağan ticari işbirliğine destek verdiğini sözlerine ekledi.

ABD'li İHA teknolojileri tedarikçisi CAPE, daha önce güvenlik gerekçesiyle DJI ile işbirliğini durdurmuştu. ABD İçişleri Bakanlığı'nın 15 aylık değerlendirme sonrası 2 Temmuz'da yayımladığı raporda ise DJI'nin sunduğu çözüm planının, İHA verileri yönetimindeki güvenlik risklerini etkili şekilde çözebileceği açıklanmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor