Çin: İngiltere'yle ikili ilişkileri ilerletmeye hazırız

2019-07-25 19:58:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'yle ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında yöneltilen soru üzerine, İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson'un Çin-İngiltere ilişkilerine dair verdiği olumlu mesajları değerlendirdi.

Boris Johnson'u başbakanlığa seçilmesi nedeniyle tebrik ettiklerini söyleyen sözcü, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın da İngiliz siyasetçiye bir tebrik mesajı gönderdiğini hatırlattı.

Çin'in İngiltere ile ikili ilişkileri geliştirmeye önem verdiğini aktaran sözcü, “Çin, İngiltere'yle, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri temelinde, karşılıklı siyasi güveni artırmaya, ‘Kuşak ve Yol' dâhil tüm alanlardaki somut işbirliğini ve kültürel iletişimi genişletmeye hazır.” diye konuştu.

Hua, Çin tarafının ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesini hızlandırmayı, çok taraflılık ve serbest ticareti savunarak küresel tehditleri birlikte göğüslemeyi temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Boris Johnson, kısa süre önce Phoenix TV'ye verdiği demeçte, İngiliz hükümetinin “Çin dostu” olduğunu ve Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifine yoğun ilgi gösterdiğini söylemişti. İngiltere'nin Avrupa'da Çin yatırımlarına “en açık piyasa” olmaya devam edeceğini dile getiren Johnson, Çinli öğrencilerin İngiltere'ye gelmelerini de olumlu karşıladıklarını belirtmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor