“Çin, Doğu Asya ülkeleriyle işbirliğini hızlandıracak”

2019-07-25 18:58:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Doğu Asya bölgesinde fırsat ve sınamaların bir arada bulunduğu bir zeminde, ilgili taraflarla bölgesel işbirliğinde daha büyük gelişmeler kaydedilmesini hızlandıracağını belirtti.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Tayland Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai'nin daveti üzerine 30 Temmuz-3 Ağustos günlerinde Bangkok'ta düzenlenecek Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na, ASEAN-Çin, Japonya ve Güney Kore Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ve Doğu Asya Zirvesi'ne katılacağı bildirildi. Wang Yi, ayrıca Tayland'a resmî bir ziyaret de gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Wang Yi'nin yapacağı temaslar hakkında bilgi verdi.

Sözcü, Dışişleri Bakanı Wang'ın Tayland ziyareti kapsamında farklı ülkelerden mevkidaşlarıyla Çin-ASEAN ilişkileri, Doğu Asya işbirliği ve uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını kaydetti.

Sözcü Hua, Çin'in ilgili taraflarla ortaklaşa çaba harcamak, çok taraflılık, açıklık ve kapsayıcılıkta ısrar etmek suretiyle Doğu Asya bölgesindeki işbirliğinde daha büyük gelişmelerin kaydedilmesini hızlandıracağını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor