“Uluslararası toplum Çin ekonomisinin ‘istikrarı' üzerinde mutabık”

2019-07-24 20:49:55

Çin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde büyüdüğü konusunda mutabık olduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından dün yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, küresel ekonominin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme beklentileri 0,1 puan aşağı çekildi. Raporda, Çin ekonomisinin büyüme tahmini 2019 yılı için yüzde 6,2'ye, 2020 için ise yüzde 6'ya indirildi.

Raporda, Çin ekonomisinde ilk çeyrekte yükseliş kaydedilirken ikinci çeyrekte ise frenleme görüldüğü, ekonominin karşılaştığı baskıların arttığı ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, IMF'nin söz konusu raporunu değerlendirdi.

Sözcü, “Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından geçtiğimiz günlerde bu yılın ilk yarısına dair ekonomik veriler açıklandı. Uluslararası toplumda Çin ekonomisinin gelişimi olumlu değerlendirildi.” diye konuştu.

Küresel ekonomide genel itibarıyla yavaşlama eğiliminin hâkim olduğuna işaret eden Hua, ticarette korumacılığın şu an dünya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu en önemli risklerden biri olduğunu dile getirdi.

Hua, “Çin gibi, GSYİH'si 13,6 trilyon ABD Doları'na ulaşan bir ekonominin her yıl yüzde 6'nın üzerindeki büyüme hızını koruması bizim için gurur verici. Son yıllarda Çin, küresel ekonomiye yıllık yüzde 30'dan fazla katkı yaparak, küresel ekonominin en büyük itici gücü oldu.” dedi.

Sözcü Hua Chunying, uluslararası toplumun Çin ekonomisinin istikrarlı şekilde büyüdüğü konusunda mutabık olduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor