24 ülkeden basın mensupları Xinjiang'ı gezdi

2019-07-23 20:03:01

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, yerli ve yabancı basın kuruluşlarından temsilciler Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret etti.

“İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın Çekirdeğine Giriş” teması altında 14-22 Temmuz günleri arasında düzenlenen etkinliğe aralarında Türkiye, ABD, Rusya, Japonya ve İran'ın da bulunduğu 24 ülkeden basın mensupları katıldı.

Xinjiang'ın birçok noktasına giden ziyaretçiler, mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerler ve İslam dini görevlilerinin yanı sıra, bölgede yaşayan farklı etnik gruplara mensup kişilerle yüz yüze temas kurma imkânı buldu.

Yabancı basın mensupları, Çin hükümetinin yasalar doğrultusunda yürüttüğü terörle mücadele, halkın dini inanç özgürlüğünü koruma, etnik azınlıkların geleneksel kültürlerini muhafaza etme, ekonomiyi geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çalışmalarını övgüyle değerlendirdi.

Xinjiang'da son yıllarda terörizm ve dini aşırıcılığı besleyen ortamın kökünden temizlenmesi ve terör faaliyetlerinin önlenmesi için mesleki eğitim çalışmaları yürütülüyor. Gösterilen çabalar neticesinde bölgede son 30 aydır hiçbir şiddet ve terör olayı yaşanmadı.

Son ziyaret kapsamında Kaşgar'a bağlı Yenişehir nahiyesinin yanında Atuş ilçesi ve Karakaş nahiyesindeki mesleki eğitim merkezlerini ziyaret eden gazeteciler, derslere katılma, yurtları gezme ve kültürel faaliyetleri izleme olanağı buldu. Ziyaretçiler, ayrıca kursiyerlerden dersler, beslenme ve konaklama koşulları ile sağlık güvencesi konularında bilgi aldı.

Misafir gazeteciler, kursiyerlerle gerçekleştirdikleri yüz yüze temasların ardından, Batı basınında Xinjiang'da yürütülen mesleki eğitim çalışmalarına yapılan suçlamaların asılsız olduğu görüşünü aktardılar.

Aydınlık Gazetesi Genel Müdürü Tunç Akkoç, mesleki eğitim merkezlerinin terörle mücadele konusunda dünyadaki diğer ülkelere bir örnek sunduğunu dile getirdi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinden Paolo Salom, eğitim merkezlerinin sözde “toplama kampları” değil, birer okul olduğunu söyledi. Salom, kursiyerlerin kanunları öğrenmenin yanı sıra mesleki beceriler de edindiklerini, böylece modern topluma daha iyi ayak uydurabileceklerini kaydetti. İtalyan gazeteci, eğitim yoluyla aşırıcılığın üstesinden gelmenin doğru bir uygulama olduğunu kaydetti.

Farklı ülkelerden gelen basın mensupları, Xinjiang İlahiyat Fakültesi ile Kaşgar, Hotan ve Aksu bölgelerindeki camilerin yanı sıra, Büyük Pazar, Xinjiang Tarım Fuarı ve Kaşgar Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi gibi bölgenin gelişme düzeyiyle ilgili bilgi ve görüş alabilecekleri noktaları da ziyaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor