“Çin hükümetinin etnik politikası Xinjiang'a kalkınma ve refah sağladı”

2019-07-23 16:55:55

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından önceki gün yayımlanan “Xinjiang'a İlişkin Tarihi Sorunlar” adlı beyaz kitap, yurt dışındaki farklı çevrelerce olumlu karşılanırken, Çin hükümetinin etnik politikasının bölgeye kalkınma ve refah sağladığı görüşü dile getirildi.

Özbekistan Devlet Dünya Dilleri Üniversitesi'nden Prof. Tursunali Kuzyev, beyaz kitabın Xinjiang bölgesinin somut durumunu tarih ve din açılarından objektif ve gerçekçi bir şekilde yansıtarak, bazı Batılı basın kuruluşlarının Xinjiang meselesine dönük karalamalarına güçlü bir cevap verdiğini söyledi. Kuzyev, söz konusu belgenin uluslararası toplumun Xinjiang'ı daha iyi bir şekilde tanımasını sağladığını belirtti.

Xinjiang'ın hemen hemen her bölgesini ziyaret ettiğini belirten Prof. Kuzyev, son yıllarda bölgede ekonominin sürekli geliştiğini, toplumsal istikrar sağlandığını ve halkın yaşam koşullarının devamlı iyileştiğini kaydetti. Kuzyev, ayrıca bölgedeki farklı etnik gruplara mensup vatandaşların uyumlu ve mutlu şekilde bir arada yaşadıklarını dile getirdi.

Rus Doğu Bilimleri uzmanı Oleg Yakovlev, Xinjiang'ın ekonomik ve toplumsal gelişmesini hızlandırmak amacıyla son yıllarda Çin'in batı kesiminin kalkındırılması stratejisinin uygulanmasına hız verildiğini belirtti.

Yakovlev, Çin hükümetinin gelişmiş sahil eyaletlerini Xinjiang'a yatırım yapmaya teşvik ettiğini, bunun bölge sakinlerine hem istihdam olanağı hem de ülkenin iç kesimlerine giderek eğitim görme fırsatı sağladığını ifade etti.

Afgan gazeteci Muhammed Ennabi, Xinjiang'ın eskiden beri Çin'in bir parçası olduğuna, tarih boyunca hiçbir zaman “Doğu Türkistan” adında bir ülke bulunmadığına dikkat çekerek, Çin hükümetinin ekonomik büyümeyi ve toplumsal istikrarı korumak için bütün kötü güçlere ağır darbe indirdiğinin altını çizdi.

Kısa süre önce Xinjiang'a ziyarette bulunan Belarus'un BM Cenevre Ofisi Temsilci Yardımcısı Vadim Pisarevich de “Xinjiang'da duyduklarım ve gördüklerim, Çin hükümetinin bölgedeki kültürel ve dini çeşitliliğe büyük saygı gösterdiğinin ispatıydı. Çin hükümeti, bu tür çeşitliliklerin bölgenin sürdürülebilir kalkınmasını hızlandırabileceğinin de farkında.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor