İran CIA casus şebekesini tutukladı

2019-07-23 14:37:34

İran'da üst düzey bir yetkili CIA'e yönelik casusluk operasyonunda ajan olduklarından kuşkulanılan tümü İran vatandaşı 17 kişinin tutuklandığını açıkladı.İran İstihbarat Bakanlığı'nın adı açıklanmayan "casusluk faaliyetleriyle mücadele" dairesi başkanı tarafından yapılan açıklamada, "18 Temmuz itibariyle casus şebekesi başarıyla çökertilmiştir" denildi.


İran medyası casuslukla suçlanan 17 kişiyle temastaki CIA görevlilerine ait olduğu ileri sürülen kişilerin fotoğraflarını da yayınladı. Ancak bu kişilerin kimlik bilgileri ya da görev alanları konusunda herhangi bir detay verilmedi.


Açıklamada, bu kişilerin askeri ve nükleer tesisler de dâhil kritik ve hassas yerlerde ve ilgili bazı özel sektör kurumlarında taşeron ya da danışman olarak görev yaptıkları belirtildi.


Ayrıntılı açıklamada bu kişilerin bir kısmının ABD merkezli haber alma teşkilatı CIA tarafından ABD'ye seyahat etmek için vize almaya çalışırlarken sıkıştırılarak tuzağa düşürüldüklerini kaydeden İranlı yetkili "Bazılarına vize başvurusunda bulundukları sırada, daha önce vize almış olan diğerlerine ise vizelerini yenilemek için başvurduklarında yaklaşılmış" dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor