Xinjiang konulu beyaz kitap övgü topladı

2019-07-23 11:59:05 CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından önceki gün yayımlanan “Xinjiang'a İlişkin Tarihi Sorunlar” başlıklı beyaz kitap, yerli ve yabancı uzmanların takdirini kazandı.

Uzmanlar, söz konusu beyaz kitabın bölgenin tarihi sorunlara ışık tutarak Xinjiang tarihini çarpıtan Çin karşıtı güçlere net bir cevap verdiği kanaatinde.

Fransız yazar ve Sinolog Sonia Bressler, konuyla ilgili değerlendirmesinde, beyaz kitabın uluslararası topluma Xinjiang'ın tarihi ve gerçek durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi sunduğunu söyledi.

Bazı Batılı ülkelerin önyargılarından dolayı dünya genelinde Xinjiang konusunda yanlış bir algı oluştuğuna dikkat çeken Bressler, Çin'de 56 etnik grubun yaşadığını, Xinjiang'a yaptığı pek çok seyahatte bu etnik grupların kaynaşmasını bizzat gözlemlediğini ifade etti.

Katar Haber Ajansı'nın Araştırma Bölümü Başkanı Halid Abdul el Binali ise Xinjiang'ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren beyaz kitap ile uluslararası toplumun Xinjiang'ı daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu kaydetti.

Suudi Sinolog Abdulaziz Al Şabani de beyaz kitabın bazı ülkelerin ve yabancı basın organlarının Xinjiang'a yönelik mesnetsiz suçlamalarına net bir cevap sağladığını belirtti.

Çin hükümetinin çabalarıyla Xinjiang'da terörizm ve dini aşırıcılığın engellendiğini ve bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınmasında büyük ilerleme kaydedildiğini söyleyen Al Şabani, Çin hükümetinin bu çabalarına saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Daha önce Xinjiang'ı birkaç kez ziyaret ettiğini kaydeden Mısır'ın Ain Şams Üniversitesi'nden Profesör Naser Abdel-Al, Xinjiang'ın Han Hanedanlığı'ndan itibaren Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Çin hükümetinin Uygur kültürü ve dilini korumaya büyük önem verdiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor