Devlet Konseyi'nden beyaz kitap: Xinjiang'a İlişkin Tarihi Sorunlar

2019-07-21 14:57:31

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün Xinjiang'a ilişkin tarihi sorunları konulu bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitapta, Çin'in kuzeybatısında yer alan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan dahil olmak üzere sekiz ülkeyle komşu olduğu kaydedildi. İpek Yolu'nun antik Çin ile dünyayı birleştirmesi nedeniyle, Xinjiang'ın farklı medeniyetlerin kesiştiği bir yer olduğu belirtildi.

Beyaz kitapta Çin'in çok etnik gruplu bir ülke olduğu ve Xinjiang'daki çeşitli etnik grupların Çin ailesinin üyeleri olduğu ifade edilirken, uzun tarihsel gelişim sürecinde Xijiang'ın kaderinin her zaman Çin ulusunun kaderiyle yakından bağlantılı olduğu yazıldı.

Beyaz kitapta şu ifadelere yer verildi:

“Ancak bir dönemdir yurtiçinden ve yurtdışından etnik ayrılıkçı, dini aşırıcı terör güçleri, Çin'i bölme amacıyla tarihi gerçekleri saptırarak Xinjiang bölgesinin Çin topraklarının bir parçası, antik çağlardan beri Xinjiang'ın çok etnik gruplu, çok kültürlü ve çok dinli bir bölge olduğu gerçeğini reddetmektedir. Onlar Xinjiang'ı sözde ‘Doğu Türkistan' olarak adlandırarak Xinjiang'ın bağımsızlığını iddia etmektedir ve Xinjiang'daki tüm etnik grupları ve kültürleri, Çin ulusunun çoğulcu kültüründen ayırmak istemektedir.”

Devlet Konseyi Basın Ofisi'nce yayımlanan beyaz kitapta, Xinjiang'ın uzun süredir Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

Uygur milliyetinin uzun bir göç ve etnik entegrasyon süreci sonucunda oluştuğunun altı çizilen belgede, Xinjiang'ın eskiden beri çok dinli ve çok kültürlü bir bölge olduğuna dikkat çekildi.

İslam dininin Uygur milliyetinin doğuştan itibaren inandığı tek din olmadığı, Çin kültürüyle bütünleşen İslam dininin Çin topraklarında sağlık bir şekilde geliştiği hatırlatıldı.

Belgede, günümüzde Xinjiang'da genel durumda istikrar görülürken, toplum ve ekonominin hızla geliştiği, tüm etnik grupların “nar taneleri gibi birbirine sıkıca bağlı” olduğu ve Xinjiang'ın tarihin en iyi döneminde bulunduğu kaydedildi.

Çin hükümeti belirli konularla ilgili beyaz kitaplar (baipishu) yayınlayarak görüşlerini kapsamlı ve analitik biçimde kamuoyuna duyuruyor. En son ticaret savaşıyla ilgili olarak yayınlanan beyaz kitap dünya medyasında büyük dikkat çekmiş ve yanlış anlaşılmaların ve manipülasyonların önüne geçmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor