Xinjiang'da entelektüel ve din adamlarından Pompeo'ya açık mektup!

2019-07-20 19:53:00

Tanrı Dağ (Tianshan) adlı haber sitesinde dün yer alan habere göre, Xinjiang İslam Derneği Başkanı Abdulrekip Turniyaz dahil olmak üzere Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan entelektüel ve din adamları, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya açık mektup yazdı.


Mektupta ABD'nin Xinjiang'daki din özgürlüğü ve insan hakları durumunu objektif ve adil şekilde değerlendirmesi, bölgeyle ilgili asılsız iddialara son verilmesi ve Xinjiang'ı kullanarak Çin'in iç işlerine karışılmaması istendi.


Açık mektup şöyle:


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya açık mektup


Sayın Mike Pompeo:


Son zamanlarda Çin'i hedef alan sözleriniz dikkatimizi çekti. Konuşmalarınızda Xinjiang'da etnik yapı, din ve insan haklarıyla ilgili asılsız iddialar ortaya atıyorsunuz. Xinjiang'da yaşayan aydınlar ve din adamları olarak sorumsuz ve yanlış ifadelerinizden öfke duyduğumuzu ifade etmek isteriz.

Geriden bıraktığımız uzunca bir dönemde radikal düşüncenin sızıp yayıldığı Xinjiang'da çok sayıda terör ve şiddet olayı meydana gelmiş ve bunun sonucunda bütün etnik grupların can ve mal güvenliği ciddi zarar görmüştür. Xinjiang halkı bir dönem tıpkı 2001 yılında 11 Eylül terör saldırısıyla sarsılan New York halkı gibi panik ve korku içinde yaşıyordu. Bu nedenle, şiddet ve teröre engel olmak, bölge halkının ortak arzusu oldu. Halkın arzusu doğrultusunda Xinjiang'da “bir elle terörle mücadele edilirken, diğer elle terörü önleme” prensibi ortaya konarak, hem kanun çerçevesinde şiddet ve terörle mücadele ediliyor hem de sorun kökünden çözülmeye çalışılıyor.

Yasalar kapsamında mesleki eğitim merkezleri kurularak hafif suçlara bulaşan veya hafif yasa ihlalinde bulunan kişilere eğitim desteği verilir, bunların radikal düşünceleri gidermeleri ve böylece terör faaliyetlerinin daha oluşmadan yok edilmesi sağlanır. Bunun sonucunda Xinjiang toplumu özlediği istikrara kavuşmuştur. Üst üste 3 yıldır hiçbir terör olayı meydana gelmezken, çeşitli etnik grupların güvenilirlik, kazanma ve mutluluk duyguları hızla yükseliyor.

2018 yılında aralarından 2 milyon 400 bini yabancı, toplam 150 milyon turist Xinjiang'ı gezdi. Yerli ve yabancı konuklar Xinjiang'ın ekonomik ve toplumsal alanlarda kaydettiği ilerlemeleri takdirle değerlendirirken, Xinjiang'ı sadece güzel değil, aynı zamanda güvenli bulurlar.

      “Milyonlarca Müslüman Xinjiang kamplarında tutuklu” iddianız akıl alır gibi değil! Biz Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerini birçok kez inceledik. Öğrenciler aydınlık ve ferah dershanelerde ülkenin standart dili, hukuk, moda tasarım, kozmetoloji, kuaförlük gibi beceriler öğreniyor, yemek çeşidi zengin ve tertemiz yemekhanelerde yemek yiyorlar, televizyon, klima ve banyo bulunan binalarda konaklıyor, spor salonu ve kütüphane gibi mekânlarda ders dışı zamanlarını keyifle geçiriyorlar. Öğrencilerin haftada bir gün evlerine gidebildiklerine, izin alabildiklerine, kişisel özgürlüklerinin koruma altında bulunduğuna tanık olduk. Radikal düşüncelerin özünü ve zararını tanıyan öğrenciler, “terörizm, bölücülük ve aşırı dincilik” olmak üzere üç kötü gücün vahşi pençesinden uzaklaşarak Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetinin eğitim yoluyla kendilerini kurtarmasından memnuniyet duyuyor, terör eylemlerinin kurbanı olmadıkları için seviniyorlar. Bu öğrencilerin mezun olduktan sonra eğitim merkezinde elde ettikleri becerilerle iş bulduklarını, para kazandıklarını ve ailelerini mutlu ettiklerini de görmekteyiz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor