Beijing'den Pompeo ve Pence'e tepki: Dertleri başka

2019-07-19 20:55:39

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'de dini özgürlük durumuyla ilgili yaptıkları açıklamalara Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

ABD'de düzenlenen Dini Özgürlükler Konferansı'nda hazır bulunan Pence ve Pompeo Çin'in din politikası ve dini özgürlük durumuna dair eleştirilerde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang bugünkü olağan basın toplantısında, iki Amerikan yetkilinin Çin'le ilgili iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Sözcü, radikal gruplarla işbirliği içinde olan bu iki yetkilinin, dini özgürlük bahanesiyle diğer ülkelerin milli birlik ve beraberliğini zedelemeye çalıştığına dikkat çekti.

Çin'de her milliyete mensup vatandaşların yasalar himayesinde yeterince dini özgürlüğe sahip olduğunu ve bu özgürlük hakkını Çin hükümetinin yasalara göre koruduğunu hatırlatan sözcü, aynı zamanda hiç kimsenin dini gerekçe olarak kullanarak suç işlemesine izin verilmediğini söyledi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yasalara uygun olarak kurulan mesleki eğitim merkezlerinin, bölgedeki vatandaşların gelişme haklarının korunması için alınan etkili önlemlerden biri olduğunu vurgulayan sözcü, ABD tarafının asılsız ve yanlış açıklamalar yapmaması, dini bahane ederek diğer ülkelerin iç işlerine karışmaması çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor