“Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri geliştirilmeli”

2019-07-19 16:09:53 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, başkent Beijing'de Fransa Cumhurbaşkanı Dış Politika Danışmanı Emmanuel Bonne'yi kabul etti.


Wang, görüşmede Çin ile Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak, geçmişte ve bugün olduğu gibi gelecekte de kendi uygulamalarına ve düşüncelerine sahip olacaklarına işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin bölge ve dünya için büyük önem taşıdığını kaydetti.


İki ülkenin, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 55. yıldönümü vesilesiyle her düzeydeki somut işbirliğini güçlendirmesi gerektiğine işaret eden Wang Qishan, iki ülke liderleri arasında ikili ilişkiler ve uluslararası durum üzerinde varılan önemli mutabakatların yerine getirilmesi, Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde daha büyük gelişmeler kaydedilmesi çağrısı yaptı.


Wang, Çin'in AB'yle birlikte barış, büyüme, reform ve medeniyet alanlarında ortaklık ilişkisi kurmaya, dünyanın barış ve istikrarı ile sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Emmanuel Bonne, görüşmede Çin'le ikili çerçevede ve AB çerçevesindeki somut işbirliğini karşılıklı saygı ve güven temelinde derinleştirmeyi arzuladıklarını ifade etti.


Bonne, Fransa'nın Çin ile uluslararası meselelere dair iletişim ve eşgüdümü güçlendirmeye, uluslararası kuralları ve düzeni ortaklaşa korumaya hazır olduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor