Yorum: Fikri mülkiyetin korunmasında en iyisi yok, ama daha iyisi var

2019-07-18 20:38:44

(Ren Jie, Sheng Yuhong, CRI)


Huawei şirketinin “Ay çekim modu ve cihazı” Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları Genel Müdürlüğü'nden gerekli kaydı aldı.


Bunun hemen ardından Çin Devlet Konseyi fikri mülkiyeti korumayı güçlendirmek için dün bir dizi tedbir aldı. Çin'de inovasyon hızlanırken, inovasyonun kaynağı olan fikri mülkiyet haklarının korunması da hızlanıyor.


Yeni tedbirler Çin'in dört alanda fikri mülkiyet haklarını koruyacağını gösteriyor.


Birincisi fikri mülkiyet yasasında yasa uygulama sisteminin güçlendirilmesi. Bütün girişimcilerin meşru hak ve çıkarlarına “eşit yaklaşım” olacak. Bu patent ihlaline engel olunmasına güç katacaktır. Bu sayede eşit rekabet ortamı oluşturulurken, inovasyon heyecanı motive edilecek.


İkincisi fikri mülkiyet, telif hakları ve marka yasalarında değişiklik yapılmasına hız verilerek yasadışı girişimlerinin maliyetinin artırılması. Bilhassa “cezalandırıcı tazminat” uygulanması kritik önem taşıyor. Patent ve marka yasalarının değişim taslağında kötü niyetli ihlal karşılığında en fazla beş kata kadar büyük tazminat cezası getirilmesi ileri sürüldü. Bu tazminatın ağırlığı dünyanın en üst seviyesine çıktı.


Aynı zamanda uluslararası standartları yakalamak için, yıl sonuna kadar değeri yüksek patent inceleme süresi 17,5 aya, marka kaydının ortalama süresi 5 aya indirilecek.


Çin'in bir sonraki adımı fikri mülkiyet konusunda uluslararası işbirliğini güçlendirmesi. ABD'li patent şirketi IFI Claims'a göre, geçen yıl Çinli şirketlerin ABD'de kaydettikleri patent sayısı yüzde 12 oranında artarak 12 bin 500'i buldu.


Çinli şirketlerin yurt dışındaki hakları güvende değil


Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, Huawei geçen yıl 5 bin 400'den fazla patent kaydıyla dünya birincisi oldu. Fakat Çinli girişimcilerin yurtdışındaki fikri mülkiyetleri yeterli korumayı görmedi. Amerikalı senatör Marco Rubio daha da ileri giderek Kongre'de Huawei'nin Amerikalı şirketlerden patent ücretini talep etmesinin yasaklanmasını istedi.


ABD'nin fikri mülkiyetlerin korunmasındaki “çifte standart” yaklaşımı, Çinli girişimcilerin yurtdışındaki hak ve çıkarlarını korumalarının ne kadar gerekli ve önemli olduğunu gösteriyor.


İnsanlık yeni bir bilimsel reform ve sanayii devriminin eşiğinde bulunuyor. Fikri mülkiyet haklarını korumak, inovasyonu korumak anlamına geliyor. Çin'in fikri mülkiyet haklarını korumayı güçlendirmesi ve inovasyonun başını çektiği bir kalkınma stratejisi geliştirmesi, nitelikli kalkınmanın iç talebi olmaktan ziyade dışa açılmanın kaçınılmaz bir gereksinimidir.


Fikri mülkiyetin korunmasında en iyisi yok, ama daha iyisi her zaman vardır.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor