“Nasıl ve ne zaman yapacakları ABD'nin güvenilirliğine bağlı”

2019-07-17 20:24:13

“Nasıl ve ne zaman yapacakları ABD'nin güvenilirliğine bağlı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini yineledi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı konuşmada, Çin ile ticaret anlaşmasına varmak için daha uzun bir yol bulunduğunu, gerekirse 325 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına ek gümrük tarifeleri getirilebileceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugünkü basın toplantısında ABD ile yaşanan ticaret müzakereleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Geng Shuang, ABD'nin ticaret müzakerelerinde azim ve kararlılık göstermesi gerektiğini belirterek, iki tarafın da çıkarlarına uygun bir anlaşmaya varılmasına Çin'in hazır olduğunu söyledi. Sözcü, yeni gümrük tarifeleri getirilmesinin, müzakerelere engel olacağını ve anlaşma ihtimalini de düşüreceğini kaydetti.

ABD Kongresi'nde bazı üyelerin Huawei şirketine sınırlama getirecek bir tasarı ortaya koymasını değerlendiren Geng Shuang, “Çin ve ABD'nin şirketleri arasında karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesine dayalı ticaret işbirliği sürüyor. Başkan Trump, G20 Osaka Zirvesi'nde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede Amerikan şirketlerinin Huawei'ye ekipman sağlamaya devam etmesine izin vereceğini söyledi. Bunun nasıl ve ne zaman yerine getirileceği, ABD'nin güvenilirliğini ilgilendiren bir mesele. ABD, Huawei gibi Çinli şirketlere yönelik baskı ve yaptırımlarını derhal durdurmalıdır” ifadesini kullandı.

Öte yandan bu yıl Çin ve Rusya arasındaki imzalanan “İyi Komşuluk ve Dostluk Anlaşması”nın 18. yıldönümü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Geng Shuang, iki ülkenin kapsamlı stratejik işbirliğini güçlendirerek uluslararası adaleti savunmaya ve dünyaya daha fazla enerji vermeye devam edeceğini söyledi.

Geng Shuang ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'nun “Çin tehdidi teorisi”ne karşı çıkmasını takdirle karşıladıklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor