YORUM: Batı Xinjiang'da terörle mücadele deneyiminden haberdar olmalı

2019-07-16 20:04:25 CRI

Terörizmle ve aşırıcılıkla mücadele küresel ölçekte zor bir sorundur. Çin'in bölgede uyguladığı eğitim merkezlerinin kurulması gibi uluslararası toplum tarafından kabul edilen önleyici terörle mücadele tedbirleri, insan haklarının korunmasını ve halkın yaşam şartlarının iyileştirilmesini, terörizm ve aşırıcılıkla mücadele yöntemleriyle birleştirdi.

Laos, Sırbistan, Burundi, Somali, Nepal ve diğer ülkeler, Batı'nın eğitim merkezlerini “eğitim kampı” olarak adlandırmasını tamamen bir karalama girişimi olarak niteleyerek, Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılık deneyiminin uluslararası toplum tarafından öğrenmeye değer olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler'in terörle mücadeleden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Ivanovich Voronkov, Haziran ayında Xinjiang'ı ziyaret etti ve uluslararası terörle mücadele durumu ve terörle mücadele işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda Çin tarafıyla derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Tek söz bölge halkında

Terörizm ve aşırıcılık, dünyanın karşı karşıya kaldığı ortak zorluklardır, Batılı ülkeler de bundan eşit derecede etkilenmektedir. Terörle mücadele konusuna çifte standartla yaklaşanlar, bundan sadece kendileri zarar görürler.

Xinjiang'ın iyi ya da kötü bir memleket olup olmadığı konusunda tek söz hakkı bölge halkınındır. Batılı ülkelerin bu konuda dikte etmeye hakları yoktur.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor