Çin Dışişleri doğruladı: ticaret anlaşması tek taraflı bir istek değildir

2019-07-16 18:52:03

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin ekonomisinin yavaşlaması nedeniyle Çin'in ABD ile anlaşmaya varmaya istekli olduğu iddiasının yanıltıcı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter hesabında, bu yılın ikinci çeyreğinde Çin'in ekonomik büyümesinin son 27 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, binlerce şirketin Çin'den ayrıldığını ve bu yüzden Çin'in ABD ile ticaret anlaşmasına varmak zorunda olduğunu iddia etmişti.

Bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan sözcü Geng, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı ve dış dünyada belirsiz unsurların arttığı bir dönemde, Çin'de GSYİH'nın 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 oranında büyümesinin kötü sayılamayacak bir kazanç olduğunu ve bunun dünyanın önde gelen ekonomileri arasında ilk sıralarda aldığını ifade etti.

Geng Shuang, şu ifadeleri kullandı:

“Yüzde 6,3 büyüme oranı, dış dünyanın Çin ekonomisinden beklentisine uygundur. Çin dün yılın ilk yarısına dair makro ekonomik verileri açıkladıktan sonra dünyadaki büyük piyasalar nispeten ılımlı tepkiler verdi. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'in dünyanın ekonomik büyümesine katkı oranı yüzde 30'u aştı. Çin ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesi hem ABD ekonomisi hem de dünya ekonomisi için iyi bir şeydir.”

Geng Shuang, ticaret anlaşmasına varılmasının sadece Çin'in tek taraflı bir isteği olmadığına, Amerikan toplumu ve tüketicilerinin de Çin'e uygulanan gümrük tarifeleri ve ticaret savaşına karşı çıktığına dikkat çekti.

Geng Shuang, ABD'nin Çin'le karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde bir anlaşmaya varması çağrısında bulundu.

Çin: Tilki uzanamadığı üzüme ekşi dermiş

Geng Shuang ayrıca, ABD'li bir yetkilinin Çin-Venezuela işbirliğini hedef alan açıklamasına da değindi.

ABD Ordusu Güney Komutanı Craig Faller, Çin'in Venezuela'nın en büyük alacaklı ülkesi olduğunu ve Venezuela halkının bu çok ağır borç yükünü üstlendiğini söylemişti.

Geng Shuang, “Çin-Venezuela ve Çin-Latin Amerika işbirliği, karşılıklı saygı, eşit çıkar ve ortak kazanca dayalıdır. İşbirliği iki halka ve yerel ekonomik kalkınmaya fayda getirdi. Venezuela ve Latin Amerika halkı bundan memnuniyet duyuyor. ABD'nin yeni Monroe doktrini uygulayarak Çin'i suçlaması, ‘Tilki uzanamadığı üzüme ekşi der' sözüyle yorumlanabilir ” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor