Çok sayıda ülkenin büyükelçisinden Çin'in Xinjiang politikasına destek

2019-07-15 19:36:22

37 ülkenin Cenevre'deki büyükelçileri Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne (UNHRC) ortak mektup göndererek, Çin'in Xinjiang meselesindeki tutumuna desteklerini ifade etti.

UNHRC Başkanı ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ne ortak mektup gönderen Pakistan, Rusya, Küba, Cezayir ve Suudi Arabistan'ın aralarında bulunduğu 37 ülkenin büyükelçileri, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde insan hakları alanındaki ilerlemeler, terör ve aşırıcılıkla mücadelede elde edilen başarıları takdirle değerlendirdi. Büyükelçiler, Çin'in yabancı misyon şefleri, uluslararası örgütlerin temsilcileri ve basın mensuplarını Xinjiang'a davet etmesini olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Xinjiang'ı ziyaret etmiş olanların duyup gördüklerinin Batı medya kuruluşlarından farklı olduğuna dikkat çeken yabancı büyükelçiler, az sayıdaki ülkenin henüz doğrulanmamış bilgilerle Çin'i suçlamayı durdurması çağrısında bulundu.

Ortak mektuba imza atan birçok ülke, İslam İşbirliği Örgütü üyesi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, adaletli tutumlarından dolayı söz konusu ülkelere teşekkür ederek, ortak mektubun az sayıdaki Batılı ülkenin yersiz suçlamasına bir cevap olduğunu vurguladı.

Sözcü, terörizm ve aşırıcılık tehdidine karşı Xinjiang yönetiminin eğitim merkezi kurma dahil bir dizi önlemler alarak bölgede güvenlik durumunu iyileştirdiğini, 3 yıldır herhangi bir terör ve şiddet olayı meydana gelmediğini hatırlattı.

10 Temmuz'da BM İnsan Hakları Konseyi'ne ortak mektup gönderen bazı üye ülkeler, Çin'in Xinjiang politikasını eleştirmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor