Çin: Kanada, Meng Wanzhou'yu derhal serbest bırakmalı

2019-07-12 20:45:18

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Kanada hükümetinin mevcut yanlışlarını düzelterek Çin'in telekomünikasyon devi Huawei'nin yöneticilerinden Meng Wanzhou'yu derhal serbest bırakması gerektiğini açıkladı.

   Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland kısa süre önce basına verdiği demeçte, Kanada tarafının Kanada-ABD suçlu iadesi sözleşmesi doğrultusunda Meng Wanzhou'yu gözaltına aldığını, bunda siyasi bir müdahale bulunmadığını savundu. Çin ile ikili ilişkilerin zor bir döneme girmesinden üzüntü duyduklarına dikkat çeken Freeland, ancak Kanada'nın uyguladığı gözaltı kararının yüzde yüz doğru olduğuna inandıklarını söyledi. Freeland, Kanada eski Başbakanı Jean Chretien'in Meng'in ABD'ye iade edilmesine ilişkin davanın durdurulması yönündeki açıklamasının yanlış olduğunu ifade etti.

     Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin Freeland'in açıklaması hakkındaki tutumunu aktardı. Geng, Freeland gibi çok sayıda Kanadalı yetkilinin yanlış demeçlerinden büyük hoşnutsuzluk duyduklarına işaret ederek Çin'in Meng davası hakkındaki duruşunda kararlı ve net olduğunu belirtti. ABD ve Kanada'nın aralarındaki suçluların iadesi sözleşmesini istismar ettiğine dikkat çeken Sözcü Geng, iki ülkenin Çin vatandaşına zorunlu tedbirler uyguladıklarını, bunun Çinlilerin yasal haklarını ciddi şekilde çiğnediğini, dolayısıyla yaşananların çirkin bir siyasi oyun olduğunu kaydetti. Çok sayıda Kanadalı aydının Meng davası hakkında objektif ve adil açıklamalarda bulunduğuna dikkat çeken Sözcü Geng, ancak Kanada hükümetinin bu açıklamaları hiçe sayarak, yanlış eylemlerinden bir türlü vazgeçmediğini kaydetti.

Geng, Kanada'nın yanlışlarını düzelterek Meng'i derhal serbest bırakması, kendisinin güvenli şekilde Çin'e dönmesi için tüm çabayı harcaması gerektiğini ifade etti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor