Çin'den Güney Çin Denizi davası açıklaması

2019-07-12 20:41:36

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi'nde görülen Güney Çin Denizi'yle ilgili davada alınan kararları Çin'in kabul etmediğini, söz konusu kararların yasa dışı ve geçersiz olduğunun altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü kısa süre önce 12 Temmuz'un Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi'nde Güney Çin Denizi davasında alınan kararların üçüncü yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi gibi uluslararası yasalar doğrultusunda devlet toprakları ve deniz egemenliği anlaşmazlıklarını çözme çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi davası hakkında Çin'in tutumunu defalarca açıkladıklarını, bu davanın yasadışı olduğuna, dolayısıyla mahkemede alınan kararların da geçersiz olduğuna dikkat çekti.   

ABD'nin hala BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni onaylamadığını anımsatan Geng Shuang, ABD'nin sürekli bu sözleşmeyi gündeme taşıyıp, diğer ülkelere baskı yapmaya çalıştığını vurguladı. ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekildiğine işaret eden Sözcü Geng Shuang, ancak ABD'nin her zaman bu konseyi kullanarak diğer ülkeleri insan haklarını ihlalden suçlamaya çalıştığını söyledi. ABD'nin İran nükleer sorununa ilişkin nihai sözleşmeden çekildiğine de değinen Sözcü Geng, ancak ABD'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan sözleşmeyi yeniden ele alması için özel toplanmasını istediğini, bütün bunların son derece çirkin, asılsız ve çifte standart içeren hegemonyacı eylemler olduğunu söyledi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor