Guterres: Nüfus sorunları 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemiyle bağlantılı

2019-07-12 15:50:28 CRI

Dün 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü'ydü. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, aynı gün yaptığı video konuşmasında, nüfusun hızla artması, yaşlanması, göçmenlik ve kentleşme gibi nüfusla ilgili sorunlar ve kalkınma eğiliminin Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'yle sıkı bağlantılı olduğunu söyledi.

Guterres, "2050 yılına kadar, dünya nüfusunun yüzde 68'i şehirlerde yaşayacak. Sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konusunun önemi her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) 1989'da BM Genel Kuruluna sunduğu önerinin kabul edilmesiyle her yıl 11 Temmuz, dünyadaki nüfus kaynaklı problemlere dikkat çekmek amacıyla "Dünya Nüfus Günü" olarak kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler'in 1994'de koordine ettiği ve Mısır'da düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı'nın (ICPD) 25'inci yıldönümü olması vesilesiyle 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü'nün bu yılki teması "ICPD'nin 25'inci yılı: Taahhütlerin Hızlandırılması" olarak belirlendi.

Halihazırda 7,71 milyar olan dünya nüfusunun, 2055'te 10 milyara, yüzyılın sonunda ise 11,2 milyara yükseleceği tahmin ediliyor.

BM Nüfus Fonu, Kasım ayında Kenya ve Danimarka hükümetleriyle birlikte Narobi'de nüfus konulu üst düzeyli toplantı düzenleyecek. Guterres, BM ülkelerine bu toplantıya aktif bir şekilde katılarak 25 yıl önceki konferansta onaylanan eylem planının yerine getirilmesi için siyasi ve mali taahhütlerde bulunmaları çağrısı yaptı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor