Yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik kapasitesinin yüzde 30'u Çin'de

2019-07-12 09:48:37

Çin Ulusal İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Enerji Tasarrufuyla Salınımı Azaltma Yönetimi Grubu toplantısı Başbakan Li Keqiang başkanlığında düzenlendi.

Toplantıda Çin'de iklim değişikliğiyle mücadele, enerji tasarrufu ve salınımı azaltma alanında yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

Buna göre, karbon dioksit ve kirliliğe yol açan diğer esas maddelerin salınımı sürekli azalırken, fosil dışı enerji tüketiminin oranı yükseliyor, yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik kapasitesi dünyanın yüzde 30'unu oluşturuyor, ayrıca orman yüzölçümündeki artışla 2030 hedefine erkenden ulaşıldı.

Toplantıda yeni hedefler de belirlendi. Ulusal ekonominin kaliteli büyümesi doğrultusunda ekonomik ve sosyal gelişmeler ile iklim değişikliğiyle mücadele arasında eş güdüm sağlanacak, ekonomik yapı daha da iyileştirilerek yeşil ve döngüsel kalkınma modelini izleyen sektör sistemi oluşturulacak.

Başbakan Li Keqiang, halen dünyanın en büyük gelişmekte ülkesi olan Çin'in kalkınmasında dengesizlik olduğuna dikkat çekerek, uluslararası topluma verdikleri söze sadık kalacaklarını, 2030 yılına kadar karbon dioksit salınım miktarını ve yoğunluğunu büyük ölçüde azaltacaklarını belirtti. Li, bu süreçte “ortak ancak farklı sorumluluk” ilkesi temelinde uluslararası toplumla işbirliğinin artırılacağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor