“Xinjiang'da Çin'in içişlerine müdahaleye izin yok”

2019-07-11 20:18:31

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni ilgilendiren konularda en çok söz hakkına sahip olan tarafın Çin hükümeti ve Çin halkı olduğuna işaret ederek, Xinjiang'ın işlerine herhangi bir dış gücün müdahalesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Kısa süre önce BM İnsan Hakları Konseyi'ne ortak mektup gönderen bazı üye ülkeler, Çin'in Xinjiang politikalarını suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında söz konusu gelişme hakkında Çin hükümetinin tutumunu aktardı. İlgili ülkelerin, gerçekleri göz ardı ederek, Çin'e karşı asılsız suçlamalarda bulunup, karalama kampanyaları düzenlediklerine işaret eden Geng Shuang, böylece insan hakları sorununu siyasileştirdiklerini, hatta Çin'in içişlerine müdahale ettiklerini söyledi.

Çin'in söz konusu gelişmeler hakkında ilgili ülkelere ciddi girişimlerde bulunduğuna değinen Çinli sözcü, bu ülkelerin gerçeklere saygı göstermeleri, yanlış ön yargılarından vazgeçmeleri, BM Tüzüğü ilkelerine sadık kalmaları, Xinjiang'ı ilgilendiren konuları bahane ederek Çin'in içişlerine karışmayı durdurmaları çağrısında bulunduklarını açıkladı.

Xinjiang'ın Çin'in içişleri olduğuna dikkat çeken sözcü Geng Shuang, bunun Çin'in egemenliği, güvenliği ve toprak bütünlüğünü ilgilendirdiğini belirtti. Xinjiang'ı ilgilendiren konularda en çok söz hakkına sahip olanların Çin hükümeti ve Çin halkı olduğunu, herhangi bir ülke veya dış gücün müdahalesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Geng Shuang ayrıca, Çin hükümetinin BM İnsan Hakları Yüksek Komisyonu yetkililerini Xinjiang'a ziyaret etmeye davet ettiklerini açıkladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor